Mokrýš střídavolistý

Mokrýš střídavolistý

Chrysosplenium alternifolium
Mokrýš je vytrvalou, planě rostoucí rostlinou. Jedná se o jeden ze dvou známých druhů rodu mokrýše u nás, kde je původním druhem a poměrně rozšířenou bylinou. Bylina je známá i pod lidovým názvem sleziník střídavolistý, ale rovněž se lze setkat s dalšími názvy, jako je slezinice, žlutníček či žlutník.

Mokrýš střídavolistý je malou rostlinkou dorůstající do výšky maximálně dvaceti centimetrů. Je jen málo rostlin, které mají pozitivní a léčivý účinek přímo na slezinu. Tuto léčivou bylinu středověcí lékaři používali právě k léčbě tohoto orgánu. Tehdy se řídili i všeobecně uznávaným názorem, že každá rostlina prozrazuje svým znakem charakteristiku svého účinku. Latinský název alternifolium popisuje uspořádání listů, které se řadí střídavě kolem lodyhy.

Mokrýš střídavolistý je původně květinou z mokřadel, tudíž dnes lze rostlinu vidět na vlhčích, zamokřených místech, ale také v lužních lesích, na březích potoků či ve vlhkých horských oblastech. Rostlina zaujme svými drobnými kvítky v žluto-zeleném zbarvení. Rostlina kvete od dubna do června. Květy vyrůstají z trojhranného stonku. Listy mají ledvinový tvar a okraje jsou vroubkované.

Léčivé účinky:

  • Posiluje činnost sleziny.
  • Pomáhá při infekčním a zánětlivém onemocnění.
  • Posiluje činnost ledvin.
  • Čistí játra, ledviny.
  • Pomáhá vnější cestou proti vyrážkám i kožním problémům.
  • Podporuje imunitní systém.
  • Pomáhá při anémii (chudokrevnosti).

Z rostliny se sbírá celá nať, tj. nadzemní zelená část rostliny. Rostlina s jemně nahořklou, ale zároveň osvěžující chutí, kterou lze nasbírat i následně usušit. Z byliny lze snadno připravit čaj na posílení sleziny a krvetvorby. Postačí na jednu lžičku mokrýše použít 250 ml horké vody, nechat táhnout 5 minut a poté pít. Rostlinu lze využít také k přípravě tinktury.

Přesto, že jde o poměrně bezpečnou bylinku, pro nedostatek studií se z opatrnosti nedoporučuje používat v těhotenství a při kojení.