Česnek medvědí

Česnek medvědí

Allium ursinum
V České republice se vyskytuje často, ale jeho výskyt je poměrně nerovnoměrný. Nejvíce se vyskytuje na severozápadě země a také na Moravě. V ostatních oblastech je spíše vzácnější. Jeho nejoblíbenější stanoviště je vlhká půda bohatá na živiny, vyskytuje se nejčastěji v nížinách, vlhkých lesích, lužních lesích, ale výjimečně se může vyskytnout i ve vyšších polohách hor. Lidově se nazývá také lesní česnek., jedná se o vytrvalou rostlinu. Najdete jej ve volné přírodě a poznáte jej díky typické česnekové vůni, která se okolo něj line. Lze ho pěstovat i na zahradě, pokud mu vytvoříte příznivé podmínky.

Většinou se setkáváme se 2 hlavními druhy, mezi něž patří:

  •  česnek medvědí pravý (Allium ursinum),
  •  česnek medvědí ukrajinský (Allium ursinum ucrainicum).

Pokud je teplé jaro, první listy medvědího česneku vykukují už v březnu, hlavní sezónou sklizně je však duben, kdy má česnek bohaté a pěkné listy. Sklízí se až do doby, než začne kvést. Po medvědím česneku bývá velká sháňka. Je to i tím, že sklizeň probíhá jen asi tři neděle v roce, takže moc času na sběr není.

Medvědí česnek a jeho účinky:

Celá rostlina obsahuje účinnou silici se sirnými složkami. Z dalších cenných látek je to hlavně vitamín C, hořčiny, fytoncidy a další. 100 g rostliny poskytne až 150 mg vitamínu C, což je více než trojnásobná denní dávka. Medvědí česnek dále obsahuje vitamin B, železo, vlákninu, draslík, sodík, jód, alicin, flavonoidy.

Česnek medvědí má všechny vlastnosti jako klasický česnek, ale je údajně ještě léčivější. Je to především účinné přírodní antibiotikum, má močopudné a projímavé účinky a působí antibakteriálně a protiplísňově.

Medvědí česnek má velmi dobré účinky na žaludek a střeva. Je vhodný při chronických průjmech, při zácpě, chorobách střev, podporuje trávení a ničí střevní parazity. Čerstvě nasekané listy pročišťují ledviny a močový měchýř a podporují odchod moče.

Medvědí česnek a jeho léčivé účinky se používají na jarní očistné a omlazovací kůry, kůry na odstranění škodlivých látek z těla a k léčbě chronických chorob kůže. Pro jarní pročišťovací a odhleňovací kůry se používají čerstvé listy. Můžeme z něj připravit i víno, které má výborné účinky na průdušky a dýchání.

Medvědí česnek urychluje hojení ran a vředů. Natřeme-li čerstvě vymačkanou šťávu z listů na špatně se hojící rány, zahojí se rychleji. Můžeme z něj vyrobit i tinkturu (lihový výtažek), která nás zbavuje mnoha těžkostí.

Možnosti použití:

silný antioxidant a antibiotikum,

  • působí proti zánětlivým onemocněním,
  • pomáhá proti chřipce, rýmě a nachlazení
  • snižuje vysoký krevní tlak
  • může mít pozitivní a podpůrné účinky při léčbě rakoviny
  • pomáhá při střevních obtížích,
  • má pozitivní účinky u cukrovky
  • má pozitivní účinky při tvorbě krevních sraženin
  • pomáhá při onemocnění ledvin
  • řeší problémy s močovými cestami
  • podporuje trávení
  • pomáhá při očistných jarních kúrách

Využití v kuchyni:

Mladé listy medvědího česneku můžete nasekat do salátů, čímž mu zajistíte lehce pikantní česnekovou chuť. Je možné jej také zaměnit za pažitku, nasekat nadrobno a posypat brambory, pečivo s pomazánkami, salát a podobně. Dobrým doplňkem, když jsou drobně nasekané, jsou listy medvědího česneku také pro polévky – ať už masové nebo zeleninové. Spolu s kopřivovými listy jej můžete přidat do nádivky nebo třeba do sekané. Dále listy můžeme použít do omelety, na rizoto, do bramboráků apod.

Pesto z medvědího česneku

Suroviny:

  • Svazek medvědího česneku
  • 2 hrsti kešu oříšků
  • 4 polévkové lžíce olivového oleje
  • Trocha parmazánu
  • Sůl

Postup:

Listy medvědího česneku pořádně omyjte a rozmixujte spolu s kešu oříšky. Přidávejte postupně olivový olej. Jakmile je vše smícháno, přidejte nastrouhaný parmazán, dochuťte solí a můžete podávat s těstovinami, přidat na pizzu a podobně. Hotové pesto z medvědího česneku můžete pak rovnou přidat do pomazánky nebo do omáčky k masu.

Upozornění pro alergiky: Medvědí česnek obsahuje česnekové silice, na které mohou být někteří lidé alergičtí. Po podráždění vzniká otok v krku, potíže s dýcháním, zarudnutí kůže. Tato alergie je poměrně vzácná.

Jak rozeznat medvědí česnek a konvalinku? Nejlepší radou je ovonět listy. Medvědí česnek po ovonění opravdu voní česnekově, pokud by byla vůně nevýrazná, požmolte listy mezi prsty a česnekové aroma určitě ucítíte. Pokud si nejste jisti, rostlinu raději nesbírejte, u konvalinky je celá rostlina jedovatá. Podobnost je i s jedovatým ocúnem.