Šipkový olej

Šipkový olej

Z plodů (semen) růže šípkové- Rosa canina

Tento výjimečný olej z jader šípků růže šípkové je jeden z nejlepších rostlinných olejů na hojení jizev, podle výzkumů dokonce účinný i na keloidy a staré zbytnělé jizvy (musí se aplikovat denně po delší dobu). Má krásnou jemnou šípkovou vůni se zabarvením do červena a je vysoce kvalitní. Je výjimečně účinný proti vráskám, zmírňuje stárnutí pleti a přispívá k její hydrataci. Za studena lisovaný šípkový olej je výživný a bohatý na organicky vázané minerály. Hodí se k ošetření pokožky u nastávajících maminek a malých dětí.

Úžasně krásně voní!!

Bývá nazývaný též „Králem olejů“, je už po staletí neodmyslitelnou součástí tradičního léčitelství Ruska, Kavkazu i některých částí střední Asie. Povědomí o jeho účincích je však značné i v našich končinách, a to hlavně zásluhou lidových léčitelů a bylinkářů. V posledních letech je stále oblíbenější i v kosmetickém průmyslu, protože viditelně zpomaluje stárnutí a je vysoce účinný v boji proti vráskám.

V šípkovém oleji jsou zastoupeny vitaminy A, B, C – podporuje tvorbu kolagenu, E – hydratuje tkáně, K, nenasycené mastné kyseliny – napomáhají tvorbě kožních buněk, draslík, železo – důležitý prvek při chudokrevnosti, vápník, hořčík, antioxidanty – ochrana proti volným radikálům a stárnutí organismu.

Tento dokonale vyvážený koktejl výživných látek, zejména antioxidantů, mastných kyselin, vitamínů a minerálů je přírodní multivitamin, který zvyšuje imunitu a přirozenou odolnost proti infekčním onemocněním, je to ideální prostředek při hypovitaminózách.

Pro obsah pektinů a kyselin má šípek čistící účinek a je mírně močopudný. Díky tomu zabraňuje usazování kamenů a písku v ledvinách a močovém měchýři. Současně se osvědčil i jako výborný pomocník při odstraňování žlučníkových kamenů, protože účinkuje žlučopudně a je protizánětlivý.

 Zpomaluje rozvoj arteriosklerózy, usměrňuje různé enzymatické procesy, stimuluje funkce pohlavních žláz, zmenšuje a zastavuje krvácení, zmenšuje propustnost a lámavost cév, pomáhá při spáleninách a omrzlinách. Hodí se k ošetření i velmi citlivé pokožky, třeba u nastávajících maminek a malých dětí. Pravidelné používání přírodního šípkového oleje se doporučuje při psoriáze, ekzémech i proleženinách.

 Pomůže i při drobných jizvičkách, popáleninách, stařeckých skvrnách a striích. Je vhodný i jako ochrana před slunečním zářením. Díky vysokému obsahu železa je bojovníkem proti anémii. Zastoupené nenasycené mastné kyseliny prospívají kardiovaskulárnímu systému.

 Šípkový olej je prostředkem posílení celkové obranyschopnosti organismu, proto se doporučuje užívat v období stresu a psychického vypětí. Je to jemné, ale silné antidepresivum, které odstraňuje nerozhodnost a dodává sebedůvěru.

Vyrábí se technologií macerace a následným lisovaní za studena. Kvalitní šípkový olej má krásnou oranžovou barvu (světlejší než rakytníkový olej) a voní ovocně s mírně kyselkavým pozadím. Vlastnosti tohoto oleje jsou neobyčejně rozmanité. Lze ho použit zevně i vnitřně.

Možnosti zevního použití:

Zklidňuje podráždění, zvyšuje elasticitu kůže, normalizuje práci tukových a potních žláz, napomáhá regeneraci a omlazení pokožky, dodává pokožce rovnoměrnou a jasnou barvu. Používá se při kožních poraněních, popáleninách, proleženinách, bércových vředech, ekzémech, dermatózách. Při chronické rýmě a chronickém zánětu nosní sliznice se tampony namáčené do oleje zavádějí do nosních dutin dvakrát denně.

Z kosmetického hlediska šípkový olej tonizuje kožní kapiláry, má antimikrobiální účinek, odstraňuje z pokožky stopy únavy a stresu. Pro své vynikající regenerační, pěstící a hojivé účinky je ideální pro suchou a zralou pleť. Intenzivně ošetřuje a vyhlazuje, podporuje vitalitu a regeneraci, reguluje tvorbu kožního mazu a zklidňuje záněty.

Pokud neustále zkoušíte omlazující krémy bez viditelnějšího úspěchu, zkuste každodenní péči o pleť obohatit o šípkový olej. Tento olej je výjimečný tím, že nezanechává pocit mastnoty, protože patří do kategorie tzv. suchých olejů. Díky této vlastnosti je možné olej nanášet přímo na pleť místo krému. Výsledkem pravidelného používání je vyhlazení stávajících vrásek a zabránění vzniku nových. Pokud vás trápí například strie, jizvy po operaci, ekzém, vrásky a předčasné stárnutí pleti, hyperpigmentace, dermatitida, stařecké skvrny, křehké nehty nebo suché a poškozené vlasy, pak je šípkový olej to, co vám dokáže velmi účinně pomoci. Lze ho použít přímo nanášením na kůži, jako obklad, či pleťovou masku. Skvěle se hodí i jako příměs do koupele.

Možnosti vnitřního použití:  

V případě vnitřního užití se šípkový olej osvědčil jako velmi účinná zbraň při odstraňování žlučníkových kamenů. Žlučníkové kameny, resp. jejich vápenaté kousky jsou ostré a při odplavování z organismu se mohou zadrhávat a způsobovat bolesti. Šípkový olej tyto kousky obalí, současně podporuje vylučování žluče, takže usnadňuje jejich odchod z těla, přičemž výrazně snižuje bolesti při tomto procesu.

 Díky obsahu nenasycených mastných kyselin Omega 3 a 6 snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšují krevní oběh, přispívají ke zdraví srdce a srdečně-cévního systému. Pomáhá také normální funkci střevního traktu, zmírňuje projevy nachlazení, má příznivým účinkem na obranyschopnost proti negativním vlivům okolí, zejména v případě stresu, únavy či nachlazení. Při vnitřním užívání působí pozitivně na vředy (žaludeční a dvanácterníkové) a záněty tlustého střeva a také je oblíbený jako jedno z přírodních antidepresiv.

Dávkování je individuální a stanovuje se na základě celkového stavu organismu. Obecně však lze doporučit jednu až dvě čajové lžičky tohoto oleje denně jako prevenci proti všem výše zmíněným potížím. Například při dermatózách se doporučuje kombinovat vnější nanášení oleje na postižená místa s vnitřním užitím jedné čajové lžičky denně. Stejný postup bych volila i v případě bércových vředů, dlouhodobě špatně se hojících ran či popálenin.

Nebojte se využít šípkový olej i v kuchyni, můžete ho promíchat s jinými oleji, např. olivovým, slunečnicovým, sezamovým apod. a přidávat do salátů z čerstvého ovoce a zeleniny.

Šípkový olej je jedním z nejúčinnějších přírodních anti-aging olejů a zabírá také na jizvy, ekzémy a popáleniny. Krásnou a zdravou pleť můžeme mít v každém věku!

Ať už šípkový olej použijete na pleť, tělo nebo na vlasy, vždy to bude skvělá volba. Jak už bylo zmiňováno, olej je bohatý na vitamíny A, B, C, E, K, nenasycené mastné kyseliny, draslík, železo, vápník a hořčík. Má významné regenerační a hydratační účinky a je vhodný pro všechny typy pleti.

Šípkový olej se řadí k tzv. suchým olejům, což znamená, že nemastí pleť, rychle vstřebává a nelepí. Můžete jím tak bez obav nahradit za svůj současný pleťový krém a používat každý den. Neváhejte také olej nakapat do pleťové masky nebo vlasového zábalu.

Účinky šípkového oleje na pleť:

  • Chrání pleť před volnými radikály.
  • Podporuje tvorbu kolagenu a elasticitu pleti.
  • Vyhlazuje viditelné vrásky a zabraňuje vzniku nových.
  • Pleť intenzivně hydratuje, zjemňuje a vyživí.
  • Snižuje pravděpodobnost vzniku akné.

Účinky šípkového oleje na tělo:

  • Zlepšuje strukturu pokožky.
  • Vyhlazuje kožní nerovnosti a zjemňuje strie.
  • Výrazně podporuje regeneraci poškozené kůže.
  • Sjednocuje barevnost pokožky a zesvětluje pigmentové skvrny.
  • Přispívá k menší lámavosti nehtů.

Šípkový olej na vlasy

Šípkový olej si poradí také s lupy, roztřepenými konečky a unavenými vlasy bez lesku. Stačí vmasírovat pár kapek do pokožky hlavy nebo nanést malé množství do délek vlasů…

Uchovávejte ho v suchu při pokojové teplotě. Neskladujte na přímém slunci a chraňte jej před mrazem! Případný sediment není na závadu.