
Třezalka tečkovaná v homeopatickém ředění.
Mně se tento lék velmi osvědčil, při zánětu trojklanného nervu. Doporučuji ho také, při bolestech zad, zejména v oblasti bederní páteře, kdy výhřezem ploténky dochází k útlaku nervů, a tudíž silné bolestivosti. Lék lze použít, i při zánětu sedacího nervu, kdy bolest vystřeluje z křížové oblasti, i do nohy.
Je hlavním lékem poranění nervové tkáně, a bohatě inervovaných a tedy velmi citlivých částí těla. Charakteristické pro tento lék jsou velmi intenzivní vystřelující bolesti, které sledují dráhu nervů. Hypericum je jednak lékem akutních stavů, ale velmi dobře poslouží i při léčbě následků takových stavů.
Z homeopatické materie mediky — stručná informace:
Charakteristika: Oblastmi působení homeopatika Hypericum perforatum jsou centrální a periferní nervový systém (CNS a PNS). Hypericum perforatum je především lékem na poranění. Homeopatikum Hypericum perforatum je ale též vhodné pro osoby trpící melancholií nebo strachem z upadnutí.
Nejčastěji se homeopatikum Hypericum perforatum předepisuje při čerstvých poraněních s poškozením nervů, při bolestivých zhmožděninách, popáleninách, bodných ranách a kousnutí zvířetem. Poranění nervů s bodavými a vystřelujícími bolestmi. Neuralgie v důsledku operace nebo poranění. Melancholie. Deprese a mánie . Otřes mozku, pohmoždění mozku. Otřes míchy . Astma bronchialis. Hemeroidy.
Při poranění nervů a nervové tkáně je tedy Hypericum indikováno:
- v případech poranění páteře
- jako doplňkový lék u otřesů mozku
- u tzv. fantomových bolestí po amputacích končetin
- při léčbě pásového oparu nebo tzv. postherpetickém syndromu
U poranění silně inervovaných částí těla lze tento lék využít:
- při silných a pro lék charakteristických bolestech po pádech či úderech
- při léčbě po kousnutí zvířetem či bodnutí hmyzem
- u bodných poranění -bodnutí ostrým předmětem, trnem, po odběru krve, epidurálu, či piercingu
- při poranění konečků prstů, nehtů
- při poranění kostrče – jak po pádech, tak i například po komplikovaném porodu
- při bolestech zubů před či po stomatologickém ošetření, kdy bolesti jsou spojené s velkou přecitlivělostí na teplo i chlad
- indikováno i v případech silně bolestivých a citlivých jizev
Zhoršení bolestí je vždy vyvoláno dotykem, vlhkem, chladem a změnami počasí.
Tento lék je nutno vždy používat ve vyšších ředěních jako je 15 či 30 C. V akutních stavech lze podávat 3 granule i v hodinových intervalech, u chroničtějších potíží tento lék podáváme 2-3x denně.
Homeopatika se připravují z živočišných, rostlinných i minerálních látek ředěných ve velmi slabých dávkách, jsou bez známých vedlejších účinků. Užívat homeopatika mohou i děti, těhotné i kojící ženy. Homeopatika se mohou užívat současně s běžnými léky. Někdy je vhodná kombinace více homeopatik. V obou případech dodržujeme časový odstup zhruba 15 minut mezi jednotlivými léky.
Homeopatika jsou označena názvem, číslem (5, 9, 15, 30) a písmeny CH. Číslo na každém léku označuje stupeň ředění a písmena CH informují o tom, že se jedná o centezimální ředění dle Hahnemanna.
Např. 5 CH znamená, že lék byl připraven z výchozí matečné tinktury pěti postupnými ředěními, vždy v poměru 1:100. Účinek homeopatika je podmíněn nejen ředěním vstupní látky, ale rovněž další úpravou v průběhu výrobního procesu.
Výběr ředění podléhá následujícímu pravidlu: čím větší podobnost mezi příznaky pacienta a příznaky, které vyvolává daná látka, tím vyšší ředění musí být použito a naopak.
Každému stupni podobnosti odpovídá určitý stupeň ředění:
Jestliže je podobnost v oblasti místní-použít ředění nízké 5 CH
Jestliže je podobnost v oblasti celkových příznaků-použít ředění střední 9 CH
Jestliže je podobnost v oblasti nervových a psychických příznaků -použít ředění vyšší 15, 30 CH