Růže

Růže

Rosa

Léčivé vlastnosti má většina historických růží, kterými jsou kromě růže galské-lékarnické (Rosa gallica), také růže stolistá (Rosa centifolia) a damašská (Rosa damascena). Můžeme využít i květy růže šípkové (Rosa canina), nebo svraskalé (Rosa rugosa).

Růže jsou vynikající léčivky, téměř zapomenuté. Používali je Hippokrates i Galénos, léčitelka Hildegarda z Bingen, a za Napoleonských válek i vojenští chirurgové. Ještě v 17. století pocházel každý třetí lék z růží.

Je známo, že květy obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků, tříslovin a také hojivé, slizové látky.

Dále množství vitamínů, jako jsou A, B, E, K, P a minerály, hořčík, vápník, sodík, fosfor, železo a mangan. Jako všechny růžovité obsahují značné množství prvku Lithia, které zřejmě stojí za uklidňujícím efektem preparátů z růží a jejich kladným působením na psychickou pohodu.

Růžové voňavé okvětní plátky léčí duši i tělo, působí protizánětlivě, mají antivirové, antibiotické a antimykotické  účinky.  Jemně tlumí bolesti hlavy.

Růže pomáhá při astmatu, chřipce, rýmě a nachlazení. Dále růže svým působením omezuje množství viru HIV, zastavuje průjem a léčí střevní epitel. Můžeme ji použít při nadměrně silné, či bolestivé menstruaci, a také u potíží žen v menopauze.

Snižuje hladinu cukru v krvi, a udržuje správnou hladinu cholesterolu. Má kladný vliv na celý urogenitální systém a brání vzniku ledvinových kamenů.

Harmonizuje centrální nervový systém, (účinně působí proti smutku a depresi), pozitivně působí i proti nespavosti, a úzkostem.

Ochraňuje játra, srdce, sliznici žaludku a střev, tonizuje organismus, optimalizuje složení střevní mikroflóry a pomáhá při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Má také účinky protialergické.

Růžová voda i růžový olej mají vzácné účinky na pleť, kterou rozjasní, prozáří, vyživí, zklidní a vypnou. Nejčastěji je kosmetika z růží doporučována pro stárnoucí pleť, ale její účinky jsou vhodné i pro pleť mladistvou, postiženou akné nebo přesušenou.

Růžové plátky je možné si usušit na čaj, nebo vyrobit sirup. Nejsilnější účinky ale bude mít tinktura. Já z nich vyrábím také Bachovy esence.

Krása a vůně růží harmonizuje duši a léčí už jen svou přítomností. Posezení u rozkvetlého růžového keře člověka zklidní, naladí na čas a rytmus přírody a navodí tak pocit duševní svěžesti a pohody.