Hluchavka nachová

Hluchavka nachová

Latinský název: Lamium purpureum. Lidové názvy hluchá kopřiva, mrtvá kopřiva dokládají jistou podobnost s kopřivou. Další užívané zdrobněliny jsou: medulka, cumláň, medůvka.

Pochází ze západní Asie, odkud k nám byla dovlečena jako plevel. Jedná se o významnou medonosnou rostlinu. Obsahuje velké množství tříslovin, kyselé saponiny, flavonové glykosidy , silice, cholin, antioxydanty, vitamíny a minerální látky.

Sbíráme květ nebo celou nať. Sběr vyžaduje značnou trpělivost neboť její sesychací poměr je velký. Květy sbíráme do nádob, kde nemůže dojít k zapaření případně pomačkání . Při sušení s květy moc nemanipulujeme abychom je neznehodnotili a zachovali jejich původní barvu. Jedlé jsou mladé výhonky, listy a květy. Stonky a listy jsou dobré do salátů a polévek, ale jen v malém množství. Její sladce vonné květy můžeme použít jako jedlou ozdobu dezertů. V minulosti se prý používala k zahánění molů.
Hluchavka nachová obsahuje stejné látky jako hluchavka bílá. Některé zdroje dokonce uvádějí, že je učinější.

Rostlina má blahodárné protizánětlivé účinky, které se využívají při léčbě zánětu močových cest, ledvin a onemocnění prostaty. Usušený květ se přidává do směsí spolu s květem divizny, černého bezu a podbělu pro léčbu respiračních onemocnění (kašel, bronchitida, rýma, chřipka, angína). Dodává směsi krásnou, purpurovou barvu. Čaj z květů má uklidňující účinky, doporučuje se pít při nervozitě a nespavosti, nebo při neklidu. Pomáhá při nepravidelné menstruaci a v době menopauzy. Hluchavka se někdy užívá pro léčbu akné a ekzému, obkládáme nebo omýváme postiženou oblast. Sedací koupele léčí hemoroidy a mykotické potíže. Na sedací koupele použijeme nať, kterou dáme do vlažné vody přes noc, ráno necháme přejít varem a 3 minuty necháme odstát.

Přestože nejsou známy případy nepříznivých účinků, pro obsah saponinů nelze doporučit dlouhodobé nebo nadměrné užívání.