Arónie-temnoplodec

Arónie-temnoplodec

Aronia melanocarpa.

Někdy se nazývá také černý jeřáb.

Arónie se pěstují buď v keřové, nebo i stromkové formě, dorůstají spíše menší velikosti, takže se hodí i do menších zahrad. Na jaře zdobí zahradu krásnými, bílými květy, jejich plody jsou černé bobule, podobné jeřabinám.

Neměli bychom zapomínat na zpracování plodů aronie, neboli černé jeřabiny, které patří k velice ceněným léčivkám – působí jako prevence chřipky a nachlazení, zpevňují cévy, upravují činnost štítné žlázy, a mnohé další…Svým obsahem vitamínů a minerálů zdaleka předčí mnoho jiných druhů, a dají se dokonce nazývat superpotravinou.

Plody jsou bohaté na vitaminy B, C, E a P, jód, organické kyseliny… Látky obsažené v plodech aronie pomáhají posilovat imunitu a preventivně působí proti chřipce a nachlazení. Dále ovlivňují krevní oběh, nervovou soustavu a psychiku, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, zpevňují cévy. Mají blahodárné účinky při očních zánětech, regenerují oční sítnici . Zlepšují žaludeční poruchy, zrychlují metabolismus.

Z pupenů arónie si můžete na jaře udělat gemmo tinkturu.

Lze používat i listy černého jeřábu mají slabší účinky než plody, ale i tak jsou tělu prospěšné. Lžíci nasekaných čerstvých listů zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme 5 minut vyluhovat, potom scedíme a pijeme dvakrát denně ráno a večer.  Čaj dodává tělu potřebné minerály, snižuje kyselost organismu a posiluje imunitu.

Tinktura z čerstvých černých jeřabin

Jeden díl černých jeřabin dáme do sklenice, zalijeme třemi díly čirého alkoholu, nejlépe vodky, uzavřeme a necháme tři týdny při pokojové teplotě. Občas směsí protřepeme. Potom scedíme a dáme do uzavíratelné, hnědé lahve. Užívání- kolik máme kg, tolik kapek denně, rozděleno do 3 dávek.

Tinktura  pomáhá při diabetu, zánětech, srdečních problémech. Posiluje pružnost cév, protože plody aronie obsahují rutin, který zpevňuje jejich stěny. Tinktura pomáhá ke snížení prahu bolestivosti a hlavně působí jako prevence chorob z nachlazení.

Plody jsou vhodné k přímé konzumaci, dají se použít s ostatním ovocem, jako rozvar k přelití palačinek, já z nich nejčastěji připravuji džemíky, buď jednodruhové, nebo v kombinaci s nějakým sladším ovocem, např. hruškami. Z plodů arónie lze připravit i velmi chutný sirup.

Nezapomínejme ani na sušení těchto plodů.

Sušený černý plod arónie je vhodný přípravu čaje, do snídaňových směsí, smoothie, dá se přidat do buchty, apod…

Výborný je v kombinaci se sušenými šípky na čaj…

Aronie je bohatým zdrojem polyfenolických sloučenin (kterých má větší obsah než černý rybíz a borůvky).  Tyto látky se tepelnou a jinou úpravou z těchto plodů nedegradují.

Na pěstování jsou tyto keře, či menší stromky naprosto nenáročné, nevyžadují žádné speciální půdní ani stanovištní podmínky, v zimě nevymrzají.