
Nepeta cataria
Její tradice v léčitelství sahá do dávných dob. Používá se již po staletí, zejména pro své uklidňující účinky. Jako sedativum se dobře kombinuje např. s růží stolistou, a také s meduňkou, ve formě nálevu, či tinktury.
Šanta obsahuje karvakro, thymol, citral, kyselinu nepetovou, glykosidicky vázané hořčiny apod. A také velmi zajímavou látku- nepelakton. Kvete bílými, drobnými kvítky. Nepleťte si ji s jinými druhy šant, které kvetou modře.
V nálevech nebo tinkturách se používají listy a květenství. V tradičním léčitelství je šanta doporučována pro léčbu nachlazení a horečky, protože podporuje pocení a snižuje teplotu. Rovněž je používána u bolestí hlavy nervového původu.
Pomáhá při podrážděném žaludku, poruchách trávení, při kolikách. Pomůže obnovit pravidelnou menstruaci a také mírní menstruační potíže a bolesti. V zevním použití se ve formě obkladů aplikuje na zklidnění podrážděné pokožky, čerstvě nasekaná rostlina má hojivé účinky na řezné rány a pohmožděniny.
Podle nejnovějších výzkumů šanta vykazuje daleko silnější uklidňující účinky, než meduňka. Výrazně působí při depresích, smutku a psychických problémech. Funguje jako mírné sedativum, pomáhá při nespavosti. Pro děti je jako sedativum vhodnější, než kozlík lékařský. Tlumí neklid, nervozitu, podráždění nebo duševní napětí.
Mírní křeče v žaludku, žlučníku a střevech.
Používá se například u malých dětí při nadýmání, průjmu a křečích v bříšku ( zde spíše formou nálevu.)
V některých případech může napomoci i při léčbě zvýšeného krevního tlaku. Je to jedna z nejlepších bylinek na zmírnění úzkostných stavů.
Zajímavost: účinek této bylinky na kočky, je velmi výrazný- pokud na šantu kočky v přírodě narazí, pak se začnou chovat, podivně– v porostu šanty se válejí, trhají a kousají listy, a nakonec se svinou do klubíčka a spí… Za tím stojí látka nepetalakton, která se z rostliny uvolňuje do vzduchu a kočky ji vdechují. Podobně působí i výtažky z čerstvých rostlin nebo sušené rostliny, které se např. přidávají do kočičích hraček nebo se ve formě postřiku aplikují na škrabadla. Takto šanta obvykle působí pět až deset minut. Pak v další fázi dochází k útlumu, částečně také proto, že kočky části šanty obvykle snědí, a tak funguje jako sedativum.
U lidí nemá rostlina takto opojné účinky, přesto je to jedna z nejlepších rostlin na snížení duševního napětí, úzkosti, vhodná při stresu, neklidu a nespavosti.