Mařinka vonná

Mařinka vonná

Galium odoratum
Lidové názvy:  mařenka, marynka, božcové koření, svízel voňavý, planá mořena, božec

Mařinka roste ve stinných listnatých lesích (zejména bukových), dále pak také ve smrkových lesích, zejména jsou-li vlhčí, a to od nížin do hor.

Jde o bíle kvetoucí, krásně vonící bylinku. Roste v celých kobercích, je velmi jemná a křehká. Pokud byste ji chtěli sbírat, tak lépe seřezáváním, abyste ji při trhání nevytrhali i s kořínky...

Rostlina obsahuje kumarinový glykosid, ze kterého se enzymaticky uvolňuje voňavý kumarin (0,4 – 0,56%). Z ostatních látek se zde vyskytuje antraglykozid asperulozid, menší množství tříslovin, hořčiny, organické kyseliny s vitamínem C, flavonoidy, amid kyseliny nikotinové a další látky.

Většinou se kombinuje s jinými bylinkami, je oblíbená vzhledem k její schopnosti aromatizovat čajové směsi. Teplota při sušení rostliny by neměla přesáhnout 35 stupňů, a je lepší ji sušit ve tmě, aby si zachovala barvu a vůni.

Výši dávek, případně dlouhodobost užívání v lidovém léčitelství limituje právě kumarin, který je v terapeutických dávkách a při kratší expozici pouze mírně toxický, a tudíž nevyvolává nepříznivé vedlejší účinky, ve vyšších dávkách je však nebezpečný.

Možnosti použití dle herbářů:

Pro svou příjemnou vůni i chuť byla mařinka v lidovém léčitelství
značně oblíbena. Již před tisíciletím se pilo oblíbené “májové víno“,
připravované vyluhováním mařinky ve víně, které, jak praví staré
herbáře, “ucpaná játra otevírá a srdce osvěžuje“.

Mařinka vonná se nejčastěji využívá díky svým uklidňujícím a tišícím účinkům, které působí jak na psychickou, tak fyzickou stránku. Působí až mírně omamně.
Mařinkové mléko, připravené z mléka a medu, a 2 lžiček sušené mařinky může pomoci zbavit se problémů s nespavostí. Mařinka rovněž působí proti stresu, zmírňuje pocity melancholie i podrážděnosti.
Díky silnému aromatu však může vyvolávat bolesti hlavy, proto je třeba účinek na každém jedinci opatrně vyzkoušet. Díky svým uklidňujícím účinkům se používá také pro mírnění menstruačních projevů a křečí.
Ačkoliv jsou uklidňující a tišící účinky nejvýraznější, pomocí mařinky vonné lze úspěšně vyřešit celou řadu dalších zdravotních potíží. Působí močopudně, používá se při léčbě ledvinových kamenů, bušení srdce, trombózách či křečových žilách.
Mařinka byla dříve oblíbeným lidovým prostředkem na podporu trávení, proti nadýmání a při bolestech břicha. Užívala se při problémech s močovými kameny, při vodnatelnosti a na pročištění krve. Její zklidňující účinky se uplatňují při nespavosti, nervovém vyčerpání a podrážděnosti.
repelentní účinky.

Mařinka vonná je skvělou rostlinou pro zklidnění mysli i těla, musíme však mít na paměti i rizika, spojená s předávkování. Mařinku lze užívat různými způsoby, nejoblíbenější je výše uvedená kombinace s mlékem a medem. Z mařinky lze také připravit chutný léčivý likér., případně mařinkové víno.

Rostlina by se neměla používat ve velkém množství nebo dlouhodobě, protože právě obsah kumarinu ji činí nebezpečnou.

Kumarin při vyšších dávkách vyvolává bolesti hlavy, závratě, zvracení, spavost až ochrnutí dýchacího centra.

Dlouhodobé užívání rostliny – především ve vyšších dávkách – zasahuje do mechanismu srážlivosti krve tím, že poškozuje játra. Právě proto je v klasické medicíně používání mařinky vonné jako léčivky značně omezeno.

Pro možné nepříznivé vedlejší účinky se v lékařství
mařinka prakticky nepoužívá, pouze v nepatrných množstvích se přidává
do některých čajů jako korigens chuti a vůně, přičítá se jí také
posilující účinek.

Z výše uvedených důvodů není rozhodně vhodná pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti.