
Tropoeolum majus
Je oblíbená především pro své antibiotické, antivirotické a antibakteriální účinky, přičemž pomáhá bojovat proti patogenům, jako jsou streptokoky, stafylokoky, escherichia coli, proteus vulgaris nebo salmonely. Lichořeřišnice dezinfikuje. Celkově posiluje imunitu. Již po staletí ji užívali jihoameričtí indiáni k léčbě infikovaných ran. Má také insekticidní účinky.
Pro léčivé účinky sbíráme od června do září květ, nať, listy i semeno. Sušíme je na přímém slunci (je to výjimka - na slunci se suší jen divizna a lichořeřišnice), nebo při umělé teplotě do 40 °C (při pomalém sušení totiž hrozí zplesnivění). Nať, listy a květy lichořeřišnice lze také použít čerstvé, nebo je zpracovat na tinkturu, či mast.
Lichořeřišnice obsahuje glykosid glykotropeolin, jenž se prostřednictvím myrosinu štěpí na vlastní mikrobiálně účinnou složku. Mezi další účinné látky se pak řadí různé silice, které jsou zastoupeny především v tobolce. Listy jsou bohaté na Vitamín C, chlorofyl a hořčík, draslík. Semena obsahují železo či fosfor a v lichořeřišnici můžete najít také stopy betakarotenu.
V rámci alternativní medicíny se dnes lichořeřišnice využívá hlavně jako přírodní antibiotikum, které pomáhá v boji proti různým onemocněním dýchacích cest (hrtanu, průdušek, plic). Vyzkoušet ji tak můžete třeba při léčbě kašle a chronických zánětů, ale zároveň působí jako účinné antiseptikum (protimikrobiální látka) a dobře se hodí třeba při bolestech v krku, nebo zánětech močových cest. Užívání lichořeřišnice posílí a podpoří léčbu antibiotiky.
Možnosti použití:
- při akutních i chronických zánětech
- při zánětech dýchacího ústrojí, angína, záněty průdušek
- chronická ,,zadní rýma,, a nachlazení
- bolesi v krku, záněty nosohltanu
- při zánětech močového ústrojí a ledvin
- při zánětech vaječníků
- při zánětech prostaty
- jako projímadlo (na chronickou zácpu)
- antibakteriální, antivirotické, antibiotické účinky
- infekce - stafylokoky, streptokoky, proteus, E. coli
- žaludeční vředy
- posílení imunity (imunostimulant)
- centrální nervový systém – posílení
- menstruační bolesti, chronické gynekologické záněty, candidy
- celkové posílení organismu
- růst vlasů, lupy ve vlasech, proti padání vlasů
- pro povzbuzení dalšího růstu vlasů
Lichořeřišnice neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic, tak jako chemická antibiotika. Užívá se jako podpůrná léčba při zápalu plic a pomoci může i v boji s chlamydiemi. Ideální je rovněž při doléčování dalších různých druhů chronických zánětů.
Vysoká účinnost ne zcela doceněné byliny tkví v obsahu látky glykosid glykotropeolin. Z našeho těla se spolu s dalšími látkami vylučuje hlavně močí, ale předtím stihne v močových cestách bojovat s mnoha druhy bakterií. Vylučování však probíhá i plícemi a dýchacími cestami, proto lichořeřišnice pomáhá i při akutních a chronických zánětech horních cest dýchacích.
Bylinu můžete přidávat do zeleninových salátů - má výrazně štiplavou chuť podobnou ředkvičkám. Ale lze si připravit z vypěstované lichořeřišnice také čaj, který zlepšuje činnost trávicího ústrojí a krevní oběh. Stačí sesbírat dvě lžičky listů, a květů, které přelijete vroucí vodou a necháte 10 minut louhovat. Nejčastěji se však využívá ve formě tinktury, nebo masti.
Zevní použití v tinktuře, nálevu či masti:
-zánět na rtu, pásový opar (herpes simplex, herpes zoster), bakteriální a virové infekce kůže
Spařená lichořeřišnice se využívá i v koupelích, ulevuje od migrén a bolestí svalů. Peruánci ji rovněž doporučují jako pomocníka při různých vyrážkách, vřídcích a hojení ran. Nálevem z této rostliny se doporučuje natírat hnisající rány pro jejich lepší a rychlejší zhojení. Potírání tváře květem lichořeřišnice má podle šamanských rad léčit ječné zrno a zmenšovat kruhy pod očima. Pití šťávy z lichořeřišnice se doporučuje pro posílení imunity organismu, léčily se jí kurděje – obsahuje totiž hodně vitamínu C. Pomáhá i při chudokrevnosti. Tinktura může pomoci omezovat akné, opary, různé vřídky a vyrážky. Kromě toho se dá využít lichořeřišnice na vlasy. Prokazatelně brání jejich vypadávání, ale také podporuje jejich růst a pomáhá v boji proti lupům.
Lichořeřišnice účinně působí proti všem 46 kmenům stafylokokových bakterií způsobujících zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin. Léčitelé i lékaři zaznamenávají obrovské úspěchy v použití lichořeřišnice v boji s obtížně léčitelným zlatým stafylokokem, který je schopen odolávat i silným antibiotikům a zdraví nakažených ohrožuje i po mnoho let a v mnoha úrovních organismu.
Její velikou výhodou je, že v případě jejího užívání se nemusíte se bát téměř žádných nežádoucích účinků, je možné, ji (s opatrností) používat v těhotenství či pro kojící ženy. Předávkování lichořeřišnicí se zcela ojediněle projevuje nechutenstvím a bolestmi břicha. Neměla by se však užívat přespříliš často.
V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, zánětech průdušek či astmatu, užívejte po dobu 14 dnů, 3x denně 20 kapek lichořeřišnicové tinktury rozpuštěných ve 2 dcl vody. Při zánětech močových cest užíváme tinkturu z lichořeřišnice po dobu dvaceti dní, 3x denně 15 kapek. Nevynechejte ani jediný den! Pravidelnost a dodržení 20 ti denní kúry, je nutné, především kvůli možné recidivě.