Kozlík lékařský

Kozlík lékařský

Valeriana officinalis

Je krásná vytrvalá bylinka, jejíž účinky jsou od dávných dob spojovány s celkovým zklidněním organismu a léčbou nespavosti.

Hlavní účinek valeriány spočívá v podpoře rychlého usínání a navození hlubokého spánku. Kozlík nemá omamné účinky, ani nenarušuje jednotlivé fáze spánku. Kozlík obsahuje tzv. GABA kyseliny, které působí na psychickou pohodu a ovlivňují schopnost usnout.

Kozlík lékařský může pomoci lidem po vysazení léků na nespavost. Pro podporu a zvýšení těchto účinků se valeriana často kombinuje s meduňkou, mučenkou či třezalkou.

Kozlík má úžasnou schopnost zklidnit nervový systém při projevech podráždění a stresu, navozuje optimální relaxaci, obnovuje psychické i fyzické síly a celkově se stará o dobré duševní zdraví. Kozlík nervy nejen uklidňuje, ale také posiluje. Kozlík je dokonalý harmonizátor našeho nervového systému, urovnává i související potíže, jako je např. neklid srdce, menstruační potíže, podráždění v oblasti trávení nebo bolesti hlavy. Hlavní je ale jeho působení v oblasti nervového systému, kozlík je skvělým pomocníkem na úzkosti, hluboké smutky a deprese. A všeobecně je to bylinka, která nám pomáhá hojit velkou emoční bolest.

Tuto schopnost získal valerian díky obsahu alkaloidů (actinidin, valerianin a valerin) a jiných látek, které mají různé tlumící schopností na centrální i periferní nervovou soustavu. Proto také pomáhá uvolnit svalové křeče (tzv. myorelaxans).

Pravidelné užívání kozlíku  podporuje srdeční činnost, cirkulaci krve, rozšiřuje tepny, udržuje pružné a pevné cévní stěny a také pomáhá udržet normální krevní tlak.

Méně se už ví, že kozlík má díky uklidňujícím účinkům pozitivní vliv také na zdravé trávení. Uvolňuje hladké svalstvo a daří se mu zklidňovat žaludeční nervozitu a zároveň stimulovat trávení. Působí i proti nadýmání.

Kromě vědecky potvrzených příznivých účinků na nervovou soustavu, spánek, trávení a také kardiovaskulární systém, můžeme kozlík použít na další potíže:

  • pomáhá při přecitlivělosti,
  • přináší zlepšení stavů úzkosti a depresí,
  • mírní bolesti,
  • potlačuje nepříjemné projevy spojené s menstruací a menopauzou,
  • preventivně působí před mrtvicí,
  • snižuje riziko epileptických záchvatů,
  • zlepšuje kognitivní funkce, zejména paměť,
  • může prospět dětem trpících poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Nejvhodnější dobou pro sběr je podzim, kdy je valeriana účinnými látkami doslova nabita. Kozlík je natolik prospěšná bylinka, že se pro své účinky pěstuje a vyrábí se z něj doplňky stravy.

Jedná se o silnou rostlinu, při užívání je důležité dodržovat tři pravidla:

  1. nepřekračovat doporučenou dávku,
  2. neužívat jej před řízením motorových vozidel
  3. neužívat kozlík bez přestávky (užívat je možno 3 týdny, pak týdenní pauza)

Kozlík by neměly užívat těhotné a kojící ženy a malé děti ve věku do 3 let. Pozor by si měli dávat také jedinci pravidelně a dlouhodobě užívající antidepresiva. Ti by se o vhodnosti užívání kozlíku měli poradit se svým ošetřujícím lékařem.