Kostival lékařský

Kostival lékařský

Symphytum officinale
Je vytrvalá statná bylina s řepovitým oddenkem, uvnitř bělavým a na povrchu černým (proto se mu říká “černý kořen”). Patří do čeledi brutnákovitých. Je rozšířený v Evropě, u nás častý v příkopech, v křovinách a na vlhkých polích. Kvete od května do července. Kostival lékařský je mnohdy uváděn jako jedna z nejúčinnějších léčivek.

Název vychází z latinského symphyo, což znamená, spojuji a phyton znamená rostlina. Římský přírodní léčitel popsal, že vařením kořene vzniká lepivá pasta, která je schopna slepit kusy masa k sobě. Pasta z kostivalu ztvrdne jako sádra. Toho se dříve využívalo na bojištích k ošetření zlomenin

Rostlina obsahuje hlavně slizové látky, silice a třísloviny, alkaloid symfytocymoglosin, konsolidin, konsolicin, dále allantoin, asparagin, organicky vázaný vápník aj. Z dalších látek je obsažen steroid saponin, inulin, vitamin B12 a celá řada látek bílkovinné povahy. Alantoin stojí za podstatnou částí účinnosti kostivalu.

Pro léčitelské využití se na podzim vyrývají černě zbarvené kořeny, které se následně pokrájí a suší. Jakmile se kořen jednou usuší, je příliš tvrdý na to, abychom ho pokrájeli nožem, můžeme ho v podstatě jen umlít.

Používá se tedy zejména kořen, ale sbírána bývá i celá kvetoucí nať. K obkladům se používá jak čerstvý nastrouhaný kořen, tak i prášek ze sušeného kořene, a také listy. Další možnosti použití jsou ve formě masti, či tinktury a oleje.

Možnosti použití:

Kostival nejenže zmírňuje bolesti, ale zároveň podporuje regeneraci tkaní a hojení ran.Hlavně se však používá ve formě obkladů při krevních podlitinách, zánětu žil, dně, pří chronických onemocněních kloubů a kostí, při zánětech svalových a šlachových pouzder, při křečových žilách, zvláště pak při otevřených městkách a bércových vředech.

Dříve se užíval především při zlomeninách, asi pro velký obsah organicky vázaného vápníku a příznivý vliv allantoinu, čímž si vysloužil i svůj lidový název-kostival. V některých krajích se mu pro změnu říkalo "svalník", což zase naráželo na jeho schopnost obnovit buňky poškozených svalů.

Kostival je velmi ceněn i při hojení pohmožděnin, popálenin a nehojících se ran, zabírá také na akné a na suché ekzémy. Kostivalové masti a tinktury se doporučují při artritidě a revmatismu, užívat je mohou i sportovci s nataženými svaly a šlachami. Působí rovněž při výronu či podvrtnutí a také při růstových bolestech.

Je vyzkoušeno, že při zevním použití je velmi účinný i při poruchách prokrvení, tlumí také křeče a otoky. Můžeme ho využít při nepříjemných bolestech šíje a páteře. Užitečný může být i u potíží s karpálními tunely.

Pro vysokou účinnost na regeneraci tkání je někdy využíván i pro kosmetické účely.

Pozor!- vzhledem k obsahu pyrolizidinových alkaloidů, které mohou poškozovat játra, neužívejte kostival vnitřně, zaměřujeme se pouze na zevní použití.

Při správném používání nám může tato rostlina udělat velikou službu, její účinek je velmi silný, přistupujte k ní proto s respektem.